Image

معرفی مرکز رشد

ضرورت ایجاد مرکز رشد

بر اساس طرح آمایش سرزمینی کشور بخش زیادی از طرح‌های مرتبط با صنایع گاز و پتروشیمی در منطقه پارس جنوبی و شمالی مستقر شده و این استقرار همچنان از روند فزاینده‌ای برخوردار است. علاوه براین، بر اساس همین طرح شهرستان‌های لامرد و پارسیان به عنوان دو منطقه مناسب برای استقرار صنایع انرژی‌بر (عمدتاً شامل کارخانه‌های تولید آلومینیوم، سیمان و پتروشیمی) در نظر گرفته شده و فعالیت‌های مربوط به این صنایع اکنون در حال اجرا است. برای درک صنعت و ارایه راهکار به منظور افزایش بهره‌وری سیستم‌های فرآیندی در این صنایع دسترسی نزدیک دانشگاهیان و افراد صاحب ایده به صنایع حائز اهمیت است. لذا با توجه به ایجاد پتانسیل­های صنعتی (منطقه ویژه اقتصادی پارس جنوبی، پالایشگاه پارسیان، صنایع انرژی بر لامرد، صنایع تبدیلی و پایین دستی متعدد و ...) و علمی (گسترش رشته­های کارشناسی ارشد و دکتری فنی و مهندسی) ضرورت توسعه مرکز رشد به عنوان پل ارتباطی میان صنعت و دانشگاه بیش از پیش احساس می­شود.

بدین منظور مرکز رشد فناوری‌های نوین در فرآیندهای صنایع شیمیایی و معدنی مستقر در دانشگاه آزاد اسلامی واحد لامرد با هدف حمایت از تجاری سازی ایده­های فناورانه و دانش محور و پر رنگ شدن نقش و سهم شهرستان لامرد در توسعه علم و فناوری و کارآفرینی کشور با محوریت توسعه فناوری‌های نوین در سیستم­های فرآیندهای در صنایع شیمیایی و معدنی، با اخذ مجوز رسمی از دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه و موافقت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری آماده آغاز فعالیت می­باشد.

از سوی دیگر با عنایت به نزدیکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد لامرد با منطقه ویژه اقتصادی- انرژی پارس جنوبی و وجود فرصت‌های بی‌نظیر برای توسعه فناوری‌های جدید مرتبط با صنایع مستقر در این منطقه و همچنین با عنایت به همجواری دانشگاه آزاد اسلامی واحد لامرد با محل استقرار صنایع انرژی‌بر (سایت لامرد) تأسیس مرکز رشد فناوری‌های نوین در فرآیندهای صنایع شیمیایی و معدنی در این واحد دانشگاهی، بسیار ضروری است. از سوی دیگر تأکیدات مکرر مقام معظم رهبری برای تحقق اقتصاد مقاومتی و استقلال کشور در همه زمینه‌ها بخصوص حوزه‌های صنعتی لزوم حمایت از ایده‌های خلاقانه و فناوری‌های نوین در زمینه سیستم‌های فرآیندی که قلب اغلب صنایع محسوب می‌شوند را دو چندان می‌کند.

 

اعضای شورای مرکز رشد

نام  و نام خانوادگي

زمينه تخصصي

مدرك تحصيلي

سابقه اجرايي- سمت فعلی

مسئولیت در مرکز رشد

سید احمد هاشمی

علوم تربیتی

دکتری

10 سال- رئیس واحد لامرد

رئیس شورای مرکز رشد

مختار رنجبر

مدیریت

دکتری

7 سال- معاون پژوهش و فناوری واحد لامرد

نائب رئیس شورای مرکز رشد

ابوذر طاهری

شیمی

دکتری

8 سال- مدیر گروه شیمی

دبیر شورای مرکز رشد

ایوب صفری

مهندسی شیمی

دکتری

6 سال- مدیر گروه مهندسی شیمی

عضو شورای مرکز رشد

خشایار پورمحمد شاهینی

مدیریت اجرایی

دانشجوی دکتری مدیریت

5 سال- رئیس پژوهش و فناوری سازمان منطقه ویژه انرژی پارس

عضو شورای مرکز رشد

عباس اللهیاری

حسابداری

دکتری

معاون اداری و مالی واحد لامرد

عضو شورای مرکز رشد

علی اکبر عباسی

حقوق

کارشناسی ارشد

15 سال- کارشناس حقوقی واحد

عضو شورای مرکز رشد

 


مجوز های راه اندازی مرکز رشد